Bolesti krku a šíje: Není to žádné „nic"

Práce na počítači, cesty autem a dlouhé večery před televizí znamenají, že trávíme velkou část života v sedě. To má za následek napětí a bolest, které automaticky způsobí upřednostňování určitých svalů a zaujetí ochranného držení těla, což nastartuje začarovaný kruh. Upřednostňované držení těla často dokonce zvyšuje napětí krčních svalů a má za následek větší bolest. Také jiné příčiny mohou vést k bolesti za krkem nebo ji mohou zhoršovat.

Sdílet na:

Příčiny bolestí krku a šíje stručně

Na krk a záda mohou mít negativní vliv různé faktory. Mezi nejčastější původce patří:

  • Svalové napětí
  • Zranění
  • Záněty nebo revmatická onemocnění
  • Zatuhnutí obratlů
  • Vyhřezlá ploténka
  • Osteoporóza (úbytek kostní denzity)

Příčiny bolestí krku a šíje se neobjevují vždy náhle. Bolest mohla nějakou dobu existovat bez povšimnutí. Jediný nesprávný pohyb nebo chladný průvan pak stačí k tomu, aby bolest náhle zesílila.

Symptomy mohou mít také mnoho dalších příčin:

  • nesprávné zvedání břemen
  • nevhodný pohyb, např. při sportu
  • nápor, napětí nebo špatná pozice těla ve spánku
  • nedostatečný pohyb a ochablé svaly

V důsledku těchto příčin se bolest stává akutně evidentní.

Moderní životní styl jako příčina bolestí krku a šíje

Mnoho lidí dnes trpí bolestmi krku a zad. Náš moderní životní styl k tomu přímo přispívá. Na rozdíl od dřívějších generací se lidé v současné době téměř vůbec nepohybují. Bez dostatečného pohybu nám chybí stabilní svalstvo. Slabé svaly pak nejsou schopny poskytovat dostatečnou oporu páteři a ulevit jí, což vede k bolesti zad. Zpočátku se projevuje ve formě napětí krčních svalů, jež může přejít v silnou bolest krku a šíje. To je varovný signál, který byste neměli ignorovat.

Kromě nedostatku pohybu trpí většina lidí jednostrannou fyzickou námahou a špatným držením těla. Například dlouhé sezení na pracovišti, neergonomické pracovní místo a zírání do našich mobilních zařízení („mobile phone neck“) může také způsobit napětí krčních svalů a další příznaky.
Dlouhodobé špatné držení těla nebo jednostranná zátěž mohou vést ke stlačení nervu v oblasti krku, ramen nebo zad. To se pak často projeví jako silná bolest zad, svalové napětí nebo necitlivost.

Ikona lupy

Rada: Bolest krku často vede k tomu, že upřednostňujeme určité držení těla, což nakonec bolest ještě zhoršuje. Aspirin může pomoci zmírnit bolest a zabránit takovému upřednostňování určitého držení těla.

Bolest krku a šíje jako spouštěč bolesti hlavy

Napjaté krční svaly se často projevují bolestí za krkem, která může vystřelovat dál do šíje nebo ramen. Jakýkoli pohyb hlavy a krku může být bolestivý. Takto napjaté svaly krku mohou vést k dalším potížím. Bolesti hlavy způsobené bolestmi krku a šíje se obvykle nazývají tenzními bolestmi hlavy.

Bolest krku a šíje může být také příznakem doprovázejícím migrény. Mohou se vyskytovat také oběhové problémy a bolesti paží a rukou. Někdy je bolest krku a šíje tak silná, že vede až k nevolnosti nebo zvracení.

Bolest krku a šíje jako doprovodný příznak nemoci

Ne vždy způsobuje bolesti krku a šíje nebo zad napětí svalů. Bolest krku a šíje může být také příznakem revmatických onemocnění nebo infekcí v oblasti hlavy a krku. Kromě akutních příznaků jsou pak časté horečka, ztuhlost a omezená pohyblivost hlavy.

Osteoporóza (kostní atrofie) nebo zánět meziobratlových plotének a obratlů mohou také být doprovázeny bolestmi krku a šíje. Bolesti krku a šíje jsou však opět pouze jedním z příznaků. Například zánět obratlů je často doprovázen horečkou, bolestí hlavy a únavou.

Stres

je jednou z hlavních příčin napětí

Teplo

teplo v kombinaci s masážemi uvolňuje zatuhlé oblasti

Léčivé přípravky proti bolesti

nabízejí úlevu od bolesti

Prevence

při sezení dbejte na správné držení těla a věnujte se pravidelně fyzickým aktivitám (třeba jen každodenním procházkám)

Žena si protahuje šíji

Psychický stres jako příčina bolestí krku a šíje

Psychický stres jako potenciální příčina bolestí krku a šíje se často opomíjí. Například špatné pracovní prostředí, obavy spojené s prací nebo stres mohou vést k problémům se zády. Když jsme ve stresu, naše těla uvolňují adrenalin. Tento mechanismus připravuje svaly na útěk či boj. Obrovská svalová námaha by pak v takovém případě přirozeně zase snížila hladinu adrenalinu. Protože dnes již tuto sílu plně nevyužíváme, adrenalin zůstává v těle, kde způsobuje napětí a další příznaky.

Ikona otazníku

Naše krční páteř má nelehký úkol: Spolu s okolními svaly nese váhu naší hlavy, která váží zhruba pět až šest kilogramů, což není málo.

Co dělat s bolestmi krku a šíje?

Před zahájením terapie nebo léčby bolestí krku a šíje je třeba určit jejich příčinu. Například vyhřezlá ploténka nemůže být léčena teplem a léky proti bolesti. Takový případ patří do rukou lékaře. Může být totiž nutný chirurgický zákrok.
Bolesti krku a šíje však často nejsou způsobeny ani nemocí, ani zraněním. Zvyšování nebo snižování intenzity bolesti je ve většině případů ovlivněno převážně životním stylem. Také do této oblasti musí být zaměřena opatření určená ke zvládnutí příznaků.

  • Více cvičte. Na to zapomínají zejména lidé, kteří tráví v práci hodně času vsedě. Sport není jen volnočasová aktivita. Má také dlouhodobý pozitivní vliv na vaše zdraví.
  • Dbejte na ergonomické držení těla. To se opět týká zejména lidí, kteří v práci většinu času sedí. Další rizikovou skupinou jsou ti, kdo tráví spoustu volného času sezením u počítače.
  • Mnoho příznaků v oblasti krku pramení z nesprávné polohy těla při spánku. Váš polštář může být příliš tvrdý nebo matrace příliš měkká. Krční páteř by neměla být přes noc v nepohodlné poloze. Vyhledejte radu v příslušných specializovaných obchodech.
  • Naučte se relaxovat. Omezte stres, který je hlavním faktorem při bolestech krku a šíje a tenzních bolestech hlavy. To vyžaduje úpravu životního stylu. Podívejte se, co můžete změnit ve svém denním režimu, abyste více odpočívali.

Opatření při akutních bolestech krku a šíje

  • Akutní bolesti krku a šíje se nejlépe léčí teplem. Může vám pomoci zahřívací polštářek, koupel nebo proud teplé vody ze sprchové hlavice.
  • Masírování ramen až ke krku uvolňuje zatuhlá místa a uvolňuje napjaté svaly.
  • Můžete si také užít léčivý přípravek proti bolesti, jako je Aspirin s léčivou látkou kyselinou acetylsalicylovou. Dbejte na dodržení dávkování a způsobu užití, které najdete v příbalovém letáku. Po zmírnění bolesti je snazší se vyhnout upřednostňovanému držení těla. Cvičení a jiná preventivní opatření se rovněž provádějí snáze.