Příčiny a léčba bolesti svalů

Lidské tělo má více než 650 různých svalů, z nichž každý může svým způsobem bolet. Důvody bolesti se pohybují od napětí po přetažené svaly, křeče nebo bolesti způsobené nadměrnou zátěží a jsou stejně rozmanité jako dostupné léčebné prostředky. Svalová bolest se však vyskytuje především v oblasti krku, ramen a zad. Napjaté zádové svaly se často mylně považují za vážný problém se zády. Tento článek vysvětluje, co způsobuje bolesti svalů a co s tím můžete dělat.

Sdílet na:

Nejčastější příčiny bolesti svalů stručně

Bolest svalů (myalgie) se může objevit například po namáhavém sportu nebo neobvyklé fyzické aktivitě. Avšak nedostatek minerálů, jako je vápník nebo hořčík, a také některá onemocnění (např. fibromyalgie) mohou také způsobit bolesti svalů

  • Poranění svalu: Při sportech, kde dochází k rychlým pohybům při rozběhnutí a zastavení (fotbal, tenis), se mohou objevit například natržení, natažení nebo modřiny. Poslední dvě způsobují bolest při tlaku nebo pohybu, zatímco natrhnuté svalové vlákno nebo sval navíc vytvoří podlitinu.
  • Svalové křeče: Tento typ bolesti svalů je často způsoben nedostatkem hořčíku nebo silnou fyzickou námahou při sportu. Při zvýšeném pocení dochází k větší spotřebě hořčíku. To často vede ke křeči lýtkových svalů.
  • Svalové napětí: Špatné držení těla nebo mnoho hodin strávených sezením podporuje hromadění napětí. Nesprávný pohyb nebo oslabené svaly mohou také způsobit bolesti svalů v oblasti ramen, krku a zad. Může se také vyskytnout bolest krčních svalů. Zasažené oblasti jsou obvykle na dotek tvrdé a citlivé na tlak.
  • Onemocnění svalů: Patogeny, jako jsou bakterie (tetanus) nebo viry (viry chřipky), mohou vyvolat zánět svalu. Mohou se také objevit nezánětlivá onemocnění, např. hypotyreóza může způsobovat bolesti svalů.

Bolest svalů, zejména pokud je příčinou napětí nebo křeč, obvykle sama zmizí. Pokud nevíte, co způsobilo vaši bolest svalů, nebo pokud se příznaky během několika týdnů nezlepší, navštivte lékaře. Totéž platí, pokud máte podezření na natržení svalu nebo svalového vlákna.

Icon zur Informationssuche

Lidské tělo má asi 650 různých svalů. Sval s největší povrchovou plochou se nachází na povrchu zad a nazývá se Musculus latissimus dorsi. Nejsilnějším svalem v našem těle je však sval žvýkací.

Napětí

je nejčastější příčinou difúzní bolesti svalů

Teplo a pohyb

jsou hlavní prostředky k uzdravení

Léčivé přípravky proti bolesti

snižují bolestivost a jsou podpůrným prostředkem

Co pomáhá proti bolesti svalů? Co můžete dělat?

Bolest svalů se v závislosti na základní příčině může projevovat jako tlak, svírání nebo bodání. Vždy vyhledejte lékaře, pokud si nejste jisti příčinou vašich příznaků nebo jste zranění nebo nemocní. Lékař může vaše obtíže diagnostikovat a určit vhodnou léčbu. U bolesti svalů to může být:

  • Fyzioterapie
  • Masáže
  • Analgetické masti nebo tablety
  • Akupunktura

Pacienti si mohou vybrat z řady terapeutických přístupů, které v boji proti bolesti svalů mohou aplikovat sami doma. Pokud trpíte akutní bolestí, nejprve utište bolest pomocí léčivých přípravků proti bolesti, trochu se vám uleví a zabráníte tomu, aby se bolest stala chronickou.  Účinek Aspirinu je založen na potlačení látek zvaných prostaglandiny - látky působící jako tkáňové hormony, klíčové při průběhu zánětu i při vnímání bolesti (přenosu nervových vzruchů do mozku). Protože kyselina acetylsalicylová blokuje jejich tvorbu, potlačuje i projevy zánětlivých reakcí, bolest a horečku.

Aplikujte teplo. Nasměrujte ve sprše proud horké vody na bolestivé místo nebo si dopřejte horkou koupel s relaxačními přísadami do koupele. Infračervené světlo, hřejivé náplasti nebo obyčejná láhev s horkou vodou mohou dělat divy.

V neposlední řadě zachovejte klid i tváří v tvář akutní bolesti. Stres hraje nejen důležitou roli ve vývoji bolesti, ale také ji zesiluje a způsobuje další napětí. Vsaďte na pravidelná relaxační cvičení, jako je jóga, autogenní trénink nebo svalové relaxační cvičení.

Poraďte se se svým lékařem, abyste určili správnou terapii proti bolesti. Příliš dlouho to neodkládejte. Chronická bolest se léčí mnohem hůř.

Jak předcházet bolesti svalů

Chcete dlouhodobě předcházet akutní každodenní bolesti? Hýbejte se! Pravidelná aktivita, která nezatěžuje klouby a záda, jako je jízda na kole, plavání nebo turistika, vás udrží v pohybu a posílí vaše kosti a svaly. Zátěž přidávejte pomalu a vždy si udělejte čas na poctivé protažení. Ujistěte se, že jsou případná zranění zahojená a zbavte se přebytečných kil, pokud je máte. Zároveň tak chráníte své meziobratlové ploténky a předcházíte obávanému lumbagu (ústřel) .

Jak se vypořádat s bolestí kloubů

Bolesti kloubů mohou být výraznou zátěží v každodenním životě člověka. Klouby jsou klíčovými body našich pohybů. Bolest kloubů zhoršuje pohybové sekvence, vede k upřednostňování určitých pozic těla a k narušení správného držení těla. Není vždy způsobena vážnou nemocí. Zjistěte, co můžete dělat a jak se můžete v budoucnu chránit před bolestmi kloubů.

  • Nejčastější důvody bolesti kloubů.
  • Možné rozlišení příznaků.
  • Možná protiopatření.
  • Měly by být bolavé klouby mobilizovány, nebo imobilizovány?

Co způsobuje bolesti kloubů?

Bolesti kloubů se mohou projevit různými způsoby: na jedné straně je mohou způsobovat onemocnění jako je revmatismus, borelióza nebo zánět kloubů (artritida). Na druhou stranu jsou tyto příznaky také častým společníkem nemocí jako jsou chřipka nebo spalničky. Bolest kloubů, zejména v oblasti kyčle nebo kolene, se objevuje ve formě oděru, což je typický klinický obraz artrózy.

Na rozdíl od chronického opotřebení kloubů souvisejícího s věkem (artrózy) je akutní bolest kloubů obvykle výsledkem nadměrné fyzické zátěže. Tím se myslí mechanické vlivy přímo působící na kloub. Patří k nim modřiny, vykloubení, vyvrtnutí nebo nadměrná námaha, např. v souvislosti s určitými sporty nebo vlivem nadváhy.

Výsledná bolest se rozlišuje následovně:

  • Startovací bolest se objeví, jakmile se kloub pohne.
  • Noční bolest a bolest v klidu se objevují při odpočinku, často také během spánku.
  • Bolest při zátěži přichází, když je kloub namáhán.
Ikona lupy

Při léčbě bolesti kloubů je důležité rozlišovat mechanické příčiny a příčiny související s chorobami. Například akutní zánět kloubů nebo zranění způsobená při sportu by měl ošetřovat lékař. Aspirin ve většině případů zmírní bolest. To umožňuje lepší pohyb kloubů a cílená protiopatření.

Varovné příznaky

Zraněné a přetížené klouby způsobují bolest. To je obzvláště časté u mladších lidí. Ve vyšším věku se bolesti kloubů vyskytují hlavně v důsledku osteoartrózy. Zjevná bolest kloubů může být také způsobena zánětem šlach. Níže popsaná opatření jsou ve všech těchto případech vhodnou možností léčby. Některé příznaky však vyžadují zvláštní pozornost. Zejména v případě, kdy je současně postiženo mnoho kloubů v těle, je načase navštívit vašeho lékaře.

Pokud se objeví následující příznaky, vyhledejte odbornou pomoc:

  • Silné otoky, zarudnutí a horkost kloubu.
  • Stoupající horečka.
  • Kůže kolem kloubu je citlivá na tlak, bolestivá, oteklá nebo popraskaná.
  • Náhlý nástup silné bolesti.

V takových případech lékař určí příčiny a najde pro vás správnou léčbu.

Přetížení

jsou častou příčinou akutní bolesti

Artritida

způsobuje bolesti kloubů ve vyšším věku

Pohyb a teplo

pomáhají s léčbou

Žena s bolestí v lokti

Co můžete udělat proti bolesti kloubů

Dlouho se tvrdilo, že bolavý kloub by měl být upřednostňován. Tato metoda se příliš neosvědčila. Místo aby pomohla, může bolest dokonce zhoršit. Nicméně zůstaňte aktivní i přes bolesti kloubů! Pravidelným cvičením, které je schváleno vašim lékařem, můžete na své klouby působit pozitivně. Při cvičení do chrupavky proudí důležité živiny a zároveň se při něm odplavují rozkladné produkty.
Ne všechny pohyby jsou stejné. Vyberte si sporty, které přehnaně nezatěžují klouby a přitom je při nich hodně používáte, jako například:

  • Plavání
  • Jízda na kole
  • Turistika
  • Chůze

„Fyzioterapeutické tréninky“ jsou přínosem pro svaly a klouby. Posilují svaly, čímž dochází ke stabilizaci kloubů a podpoře mobility. Požádejte svého lékaře nebo zdravotní pojišťovnu o radu, jaký druh fyzioterapie je vhodný pro vaše příznaky.

Existuje několik dalších možností, které můžete využít k léčbě bolestivých kloubů

  • Kromě vytrvalostního tréninku je pro vaše klouby důležitý silový trénink. Čím silnější jsou okolní svaly, tím více mohou vyrovnávat napětí z vnějšku.
  • Vyhněte se jednostranné námaze. K tomu dochází například při přenášení těžkých pytlů nebo krabic.
  • Snižte nadváhu. Každý kilogram navíc neúměrně zatěžuje vaše klouby, i když vám to tak v danou chvíli nepřipadá. Z dlouhodobého hlediska se však projeví opotřebení způsobené nadváhou. Akutní bolest lze také minimalizovat redukcí hmotnosti.
  • Ulevte si od bolesti léčívými přípravky proti bolesti. Ty poskytnou kloubu jistou úlevu a umožní vám provádět konkrétní pohybová cvičení s menší bolestí.
  • Teplo nebo chlad mohou pomoci zmírnit bolest a uvolnit okolní svaly.