Co způsobuje tenzní bolesti hlavy?
Až 78 procent všech Evropanů pocítí alespoň jednou v životě tupou bilaterální bolest. To dělá z Evropy kontinent s nejvyšším výskytem tenzních bolestí hlavy. Jak k nim vůbec dochází? Tyto bolesti hlavy jsou způsobeny tenzí, tedy napětím svalů, zejména svalů krku a ramen. Nevíme přesně, co bolest nakonec způsobuje. Odborníci se domnívají, že pacienti s bolestmi způsobenými napětím mají zvýšenou citlivost na bolest ve svalech hlavy.
Objevuje se několik příčin jako jsou:
- emoční stres,
- strach a úzkost,
- nedostatek spánku,
- špatné držení těla,
- jednostranné namáhání svalů zad (např. vinou dlouhého sezení v kanceláři).
To vše může zvyšovat napětí svalů. Pokud k nim dochází často, mohou způsobit, že centra bolesti v mozku začnou jednat. Spolu se zvýšenou citlivostí na bolest to narušuje vlastní zpracování bolesti tělem: zabraňuje zpracování informací o stavu napětí svalů na pozadí. Místo toho je vnímána bolest.
Příznaky
mírná až střední bolest hlavy
Léčba
volně prodejné léčivé přípravky proti bolesti, jako je Aspirin, vytrvalostní trénink, relaxační techniky, masáže
Příčina
emoční stres, nedostatek spánku, špatné držení těla
Tenzní bolesti hlavy a jejich příznaky
Většina bolestí hlavy v důsledku tenze, tedy napětí, se projevuje typickými příznaky: epizoda akutní tenzní bolesti hlavy může trvat 30 minut až několik dní. Mnoho pacientů popisuje mírné až středně silné bolesti hlavy se silným pocitem tlaku na hlavu, který jako kdyby přicházel zvenčí. Tenzní bolesti hlavy často začínají na krku a odtud se pohybují po lebce. Obvykle se objevují v obou polovinách lebky.
Odlišit tuto bolest od migrény se na první pohled může zdát složité, ale na základě některých příznaků by mělo být rozlišení jasné poměrně rychle:
Tenzní bolesti hlavy |
Migrény |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dále je nutné rozlišovat symptomy tenzní bolesti hlavy: epizodické tenzní bolesti hlavy se vyskytují až 14 dní v měsíci a jsou zdaleka nejčastějším typem bolestí hlavy. Pokud však pacient trpí bolestmi hlavy 15 dní v měsíci a více po dobu nejméně 3 měsíců (tj. alespoň 180 dní v roce), jedná se o vzácnou chronickou formu tenzních bolestí hlavy. V případě otázek se obraťte na svého lékaře.
Jak se zbavit tenzních bolestí hlavy
Nezbytná je správná léčba, aby došlo ke zmírnění bolestí hlavy způsobených napětím a aby se příznaky nestaly chronickými. Účinná léčba vyžaduje vyšetření všech dalších možných příčin bolesti hlavy, které mohou zahrnovat infekce, hypertenzi nebo léky. Jakmile lékař vyloučí jakékoli jiné příčiny nebo nemoci, může pacient začít řešit tenzní bolest hlavy.
To obvykle zahrnuje:
- nácvik relaxačních technik,
- sportovní a vytrvalostní trénink ke zmírnění napětí (např. plavání nebo běhání),
- snížení stresu,
- masáže,
- aplikace chladu nebo tepla (např. chladicí podložky nebo zahřívací polštářky).
Všechny tyto metody pomáhají zmírnit tenzní bolesti hlavy a mohou dokonce pomoci zabránit jejich opakování. Akutní příznaky mohou vyžadovat léky proti bolesti. Domácí léčba umožňuje léčbu mírných až středně silných bolestí hlavy volně prodejnými léčivými přípravky2. Lidé trpící tenzními bolestmi hlavy se proto v mnoha případech mohou jednoduše léčit sami a rychle zmírnit své příznaky.
- Sahler K (2012), Epidemiology and cultural Differences in tension-type headache, Curr Pain Headache Rep, 16: 525-532.
- Göbel H (2012), Kopfschmerz vom Spannungstyp. In: Die Kopfschmerzen, Ursachen, Mechanismen, Diagnostik, Therapie 2012, Springer Verlag Berlin Heidelberg, 3rd edition.